Se anunță o zi însorită și călduroasă, cu ceață dimineața în sudul și estul țării. Vântul se va intensifica în Banat și în zonele montane. Temperaturile vor varia între 8 grade în Delta Dunării și 21 de grade în Dealurile Vestice.
În Moldova sudică și în nordul Munteniei, după ce ceața matinală se va risipi, vom avea o zi frumoasă și o după-amiază plăcută, cu temperaturi puțin mai scăzute decât luni. Cu toate acestea, vremea va rămâne caldă, cu maxime de 15 grade.
În nordul Moldovei și în Bucovina, dimineața este posibil să avem ceață sau nori de joasă altitudine. Ulterior, cerul se va însenina și temperaturile vor ajunge până la 16 grade.
În Botoșani, temperaturile vor fi mai coborâte față de ziua precedentă, iar cerul va fi predominant noros pe parcursul zilei. Vântul va sufla ușor dinspre sud-est, iar temperaturile vor oscila între 13 și 14 grade Celsius, coborând până la 3 grade Celsius în timpul nopții. Nu sunt prevăzute precipitații.
La munte, vremea va rămâne frumoasă și caldă pentru această perioadă. Norii vor apărea sporadic, iar vântul va fi mai puternic în Munții Banatului și în zona înaltă a Carpaților Meridionali.