Un incident șocant a avut loc în Cimitirul Pacea din municipiul Botoșani, unde un bărbat a fost surprins dezbrăcat parțial, făcând gesturi obscene în fața celor prezenți.
Potrivit informațiilor transmise de Poliția Locală Botoșani, mai mulți cetățeni au sesizat comportamentul indecent al bărbatului, solicitând intervenția patrulei de ordine publică aflate în zonă.
„La fața locului s-a constatat că cele sesizate se confirmă, iar numitul C.M., domiciliat în sat Roșiori, comuna Răchiți, județul Botoșani, a fost sancționat cu amendă în cuantum de 200 de lei, conform prevederilor Legii nr. 61/1991”, au precizat reprezentanții Poliției Locale.
Gesturile bărbatului au stârnit indignare și consternare în rândul celor care se aflau în incinta cimitirului la acel moment. Polițiștii locali atrag atenția că astfel de fapte contravin normelor de conviețuire socială și pot fi sancționate drastic.