Un accident rutier a avut loc în noaptea de 26 iunie, în jurul orei 04:50, pe Șoseaua Iașului, la intrarea în municipiul Botoșani. Un șofer a pierdut controlul volanului și a distrus un indicator rutier, precum și mai multe ghivece cu flori amplasate în sensul giratoriu de la intersecția străzilor Calea Națională și Bulevardul Mihai Eminescu.
Imaginile surprinse de camerele de supraveghere arată cum autoturismul, condus cu viteză, intră în plin în sensul giratoriu și provoacă pagube însemnate. Imediat după impact, șoferul a părăsit locul accidentului.
La solicitarea dispeceratului Poliției Locale, patrula cu atribuții în domeniul circulației rutiere s-a deplasat la fața locului și l-a depistat pe conducătorul auto la câțiva zeci de metri distanță, alături de mașina avariată.
Cazul a fost preluat de Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani, care a demarat o anchetă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care s-a produs incidentul, dar și pentru luarea măsurilor legale ce se impun.
