ADS
ADS
ADS
Descoperire periculoasă la Costești: un botoșănean a găsit un proiectil în timp ce săpa o groapă pentru a planta un copac
By Administrator
Published on 02/11/2025 09:31
STIRI

Un bărbat din localitatea Costești, județul Botoșani, a avut parte de o descoperire șocantă sâmbătă după-amiază, în timp ce săpa o groapă în fața casei pentru a planta un copac. În pământ, acesta a dat peste un obiect metalic ce părea a fi un proiectil.

Speriat, bărbatul a oprit imediat activitatea și a sunat la 112, solicitând intervenția autorităților. La fața locului au ajuns pompierii pirotehniști din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al județului Botoșani, care au securizat zona și au verificat obiectul.

Specialiștii au stabilit că este vorba despre un proiectil exploziv, calibru 76,2 mm, rămas neexplodat din timpul conflictelor armate.

Muniția a fost ridicată, transportată și depozitată în siguranță în poligonul militar de la Copălău, urmând să fie distrusă ulterior.

Reprezentanții ISU Botoșani reamintesc populației că orice muniție descoperită nu trebuie atinsă, lovită sau mutată, ci anunțată imediat la numărul de urgență 112, pentru a evita producerea unor tragedii.

 

Comments