ADS
ADS
ADS
Școlile afectate de vremea rea își reiau activitatea: elevii revin luni la cursuri, anunță IȘJ Botoșani
By Administrator
Published on 11/01/2026 10:30
STIRI

Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Botoșani a transmis noi clarificări privind situația unităților de învățământ care au avut activitatea suspendată total sau parțial din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile de la sfârșitul acestei săptămâni.

Potrivit inspectorului școlar general Bogdan Suruciuc, toate școlile situate pe malul Prutului, afectate de fenomenele meteo, își vor relua activitatea începând de luni, iar elevii se vor întoarce la cursuri cu prezență fizică.

Decizia vine după ce, joi seară, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Botoșani a dispus suspendarea cursurilor pentru data de 9 ianuarie 2026 la Școala Gimnazială Rădăuți-Prut, unde 260 de elevi nu au putut ajunge la școală din cauza condițiilor de trafic și a vremii severe. Totodată, a fost decisă suspendarea parțială a cursurilor pentru elevii navetiști din localitățile Crasnaleuca, Cotul Miculinți, Ghireni și Mitoc, care frecventează Liceul Tehnologic Coțușca, precum și pentru elevii de la Școala Gimnazială Manoleasa care fac naveta din Liveni și Zahoreni.

Conducerea IȘJ Botoșani precizează că situația a fost reevaluată, iar condițiile actuale permit reluarea activității didactice în format normal, fără restricții. Inspectoratul monitorizează în continuare evoluția vremii și a stării drumurilor, urmând să intervină punctual dacă vor apărea noi probleme.

Comments