Vremea se menține mai caldă decât normalul perioadei, în special în vestul, sudul și, parțial, în centrul țării. Pe parcursul zilei, cerul va fi mai mult noros, iar precipitațiile vor apărea în regiunile vestice, centrale și nordice, dar și în sud-est. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare, mai ales în a doua parte a intervalului, când rafalele vor atinge, în general, 40–50 km/h în Dobrogea, Bărăgan și în jumătatea de sud a Moldovei.
În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina, vremea rămâne mohorâtă, cu precipitații sub toate formele. Dimineața și noaptea, izolat, sunt condiții de polei. Aceasta este zona cu cele mai scăzute temperaturi din țară, maximele urmând să se încadreze între 0 și 4 grade Celsius.
În județul Botoșani, cerul va rămâne predominant noros pe tot parcursul zilei. Precipitațiile vor fi mixte, cu o probabilitate mai ridicată în a doua parte a intervalului. Vântul va sufla slab, din sector nordic. Temperaturile maxime vor atinge 2–3 grade Celsius, iar minimele nocturne se vor situa între 0 și 1 grad.
La munte, vremea este mai blândă decât în mod obișnuit pentru această perioadă. În Carpații Occidentali și în jumătatea nordică a Carpaților Orientali vor apărea precipitații sub toate formele, cu posibilitatea formării poleiului. Pe creste, ninsorile vor fi predominante, în timp ce în celelalte masive montane norii se vor mai risipi temporar, lăsând loc și unor intervale cu soare.