ADS
ADS
ADS
Alertă alimentară: produs coreean retras de pe piață din cauza unei bacterii periculoase
By Administrator
Published on 21/02/2026 09:34
STIRI

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a emis o alertă privind retragerea de pe piață a unui produs din categoria „ready-to-eat”, după depistarea unor probleme de siguranță alimentară.

Compania Yorijori Food SRL a anunțat rechemarea preventivă a produsului Korean Street Hongdae Red Chilli Topokki, în urma unor teste de laborator care au indicat depășirea limitelor admise pentru o bacterie periculoasă.

Produsul vizat de retragere

Consumatorii sunt sfătuiți să verifice dacă dețin produse din loturile afectate:

  • Denumire produs: Korean Street Hongdae Red Chilli Topokki
  • Variantă: Topokki, aromă dulce-iute
  • Cod EAN: 8805957023964
  • Date de expirare vizate:
    • 13.02.2027
    • 10.03.2027
    • 15.04.2027

Retragerea vizează exclusiv aceste loturi. Alte produse ale mărcii sau cu alte date de expirare sunt considerate sigure pentru consum.

Potrivit ANSVSA, în produs a fost identificată bacteria Bacillus cereus, care poate produce toxine periculoase pentru organism.

Consumul alimentelor contaminate poate provoca:

  • greață și vărsături;
  • dureri abdominale;
  • diaree;
  • stare generală de rău.

Deși, în unele cazuri, simptomele pot fi ușoare, specialiștii avertizează că riscul pentru sănătate nu poate fi exclus.

Recomandări pentru consumatori

Autoritățile fac apel la populație să nu consume produsele din loturile afectate, chiar dacă acestea par în regulă din punct de vedere vizual sau olfactiv.

Persoanele care au achiziționat produsul sunt sfătuite să:

  • nu îl consume;
  • îl returneze la magazinul de unde a fost cumpărat;
  • solicite restituirea contravalorii.

Reprezentanții companiei precizează că transparența și siguranța consumatorilor sunt prioritare în acest proces.

ANSVSA monitorizează retragerea produselor din rețeaua comercială și verifică respectarea procedurilor de către operatorii economici, pentru a preveni punerea în pericol a sănătății publice.

 

Comments