Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat lansarea unui amplu Program de relansare economică, care va funcționa până în anul 2032 și va beneficia de fonduri estimate la aproximativ 5 miliarde de euro. Pachetul include scheme dedicate atât investitorilor strategici, cât și antreprenorilor români, de la companii mari până la microîntreprinderi, informează StirileProTV.
Potrivit ministrului, programul nu este conceput doar pentru anul 2026, ci reprezintă o schimbare de viziune în ceea ce privește modul în care România atrage și susține investițiile.
„Acest pachet de relansare economică e foarte important pentru că el nu vizează doar anul 2026, el demonstrează faptul că România are o viziune în privinţa modului în care vrea să finanţeze anumite domenii strategice. În primul rând, că România îşi schimbă modalitatea de atragere a investiţiilor străine, creează instrumente prin care să atragă investiţii mai mari de 200 de milioane de euro, nu aveam astfel de instrumente”, a declarat Alexandru Nazare.
Ministrul a explicat că noul cadru legislativ reunește într-un singur act normativ facilități precum credite fiscale, granturi și sprijin pentru localizare, destinate marilor investitori care analizează oportunitatea de a alege România în detrimentul altor state din regiune.
„Am creat o schemă pentru proiecte strategice, în care investitorii mari, care vin şi trebuie să ia o decizie, să vină în Polonia, să vină în Ungaria, să vină în Bulgaria, să vină în România, să existe acest meniu de investiţii strategice în care cu un investitor să poţi să discuţi în timp real şi să poţi să îi oferi anumite lucruri – un credit fiscal, o parte grant, facilităţi pentru localizare. Toate lucrurile astea nu erau puse într-un singur act normativ. De această dată, sunt într-un act normativ şi România îşi creează instrumentele de a privi zona de investiţii străine directe într-un alt mod”, a subliniat ministrul Finanţelor.
Nazare a precizat că schema este deschisă și investitorilor autohtoni: „Nu este doar centrată pe investitori străini. Şi investitorii autohtoni pot să aplice la această schemă”.
Sprijin pentru microîntreprinderi și reducerea taxării
Programul include și măsuri dedicate antreprenorilor mici, cu modificări menite să simplifice regimul fiscal al microîntreprinderilor.
„Am gândit-o de la zona strategică până la micul antreprenor, de la modificări care să ajute antreprenorul care are o microîntreprindere, să-i facem în viaţa mai uşoară, să aibă o cotă unică pentru microîntreprindere, să nu mai aibă două cote, să aibă 1% taxare. Practic, am redus taxarea la microîntreprinderi. Să poată să revină la regimul de microîntreprindere dacă a trecut de 100.000 de euro, pentru că până acum nu mai putea să revină”, a explicat ministrul.
Potrivit acestuia, fondurile totale disponibile pentru program sunt de aproximativ 5 miliarde de euro, o parte importantă fiind direcționată către zona industrială, unde România înregistrează un deficit semnificativ al balanței comerciale.
„Statul acordă finanţări pentru zona industrială, acolo unde România are o problemă de deficit de balanţă comercială, acolo unde importăm foarte mult şi exportăm foarte puţin. Spre exemplu, în zona de procesare”, a mai arătat Nazare.
Ministrul Finanțelor a vorbit și despre evoluția inflației, arătând că o scădere ar putea fi resimțită din lunile iulie–august.
„Inflaţia va intra pe un trend de decelerare, din vară. Nu vreau nici să cresc aşteptările, nici să minimizez situaţia. Inflaţia, într-adevăr, va fi persistentă până atunci. Dar noi nu am spus, în urmă cu şase luni, când am preluat guvernarea, că inflaţia va scădea brusc. Am spus că va dura cel puţin un an până când vor apărea primele semne. Şi undeva în această vară, în iulie–august, vom avea o scădere a inflaţiei, care, după prognoza BNR, va merge spre 4% la final de an”, a declarat Alexandru Nazare.
Întrebat despre riscul unui puseu inflaționist în contextul liberalizării pieței gazelor, ministrul a precizat că prognoza BNR ar fi inclus deja acest efect și că nu este anticipată o creștere abruptă a inflației în aprilie.
Fără noi creșteri de taxe în 2026
În ceea ce privește politica fiscală pentru anul viitor, ministrul a exclus majorări de TVA sau introducerea unor noi taxe.
„Nu avem această ipoteză de creştere a TVA-ului pentru 2026. Nu am operat cu această ipoteză în proiecţia bugetară care este în lucru astăzi şi nu avem alte taxe proiectate pentru 2026. Toate aceste lucruri iau în calcul faptul că măsurile adoptate anul trecut vor fi suficiente în acest an, în 2026, bineînţeles, alături de disciplina fiscal-bugetară, care este absolut necesară, astfel încât să ajungem la 6,2%”, a afirmat ministrul Finanţelor.
Programul de relansare economică urmează să fie detaliat prin acte normative și ghiduri de implementare, urmând să devină unul dintre principalele instrumente de sprijin pentru investiții și mediul de afaceri în următorii ani.