Astăzi, vremea se răcește semnificativ în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi variabil, însă temporar vor apărea înnorări în centrul, sudul și sud-estul teritoriului, unde instabilitatea atmosferică va favoriza apariția ploilor de scurtă durată.
Vântul va avea intensificări în aproape toate regiunile, cu rafale ce vor atinge, în general, 45–55 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 19 și 30 de grade Celsius.
În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina, vremea va fi predominant frumoasă în zonele joase, însă la munte vor apărea înnorări și averse trecătoare. Vântul va sufla puternic, iar vremea va deveni rece pentru sfârșitul lunii mai. La amiază se vor înregistra cel mult 22 de grade Celsius.
În județul Botoșani, prima parte a zilei aduce vreme frumoasă și perioade cu soare, însă după orele prânzului norii își vor face din nou apariția. Meteorologii anunță și astăzi intensificări ale vântului, cu rafale ce pot atinge 50–70 km/h. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 19 și 21 de grade Celsius.
La munte, vremea va deveni instabilă, cu perioade de înnorări accentuate, averse și descărcări electrice, mai ales după-amiaza și seara. Vântul va sufla mai puternic pe creste, unde rafalele pot depăși 50 km/h. Temperaturile vor scădea semnificativ față de zilele precedente, iar nopțile vor deveni deosebit de reci pentru această perioadă.