Prima creșă construită prin Programul guvernamental „Sfânta Ana”, derulat de Compania Națională de Investiții (CNI), a fost inaugurată, joi, în municipiul Dorohoi, în prezența ministrului Dezvoltării, Cseke Attila.
Înaintea ceremoniei, ministrul a avut o întâlnire la Primăria Dorohoi cu reprezentanții administrației locale, după care a participat la inaugurarea noii creșe, construită în cartierul ANL, pe strada 1 Decembrie.
La eveniment au fost prezenți, între alții, parlamentarii Doina Federovici și Marius Budăi, președintele Consiliului Județean Botoșani, Valeriu Iftime, și prefectul județului Botoșani, Raluca Curelariu.
Investiția, în valoare de 13.477.996,89 lei, a fost finanțată din fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta C15 – Educație.
Noua creșă, amplasată pe strada 1 Decembrie nr. 24, în cartierul ANL din Dorohoi, are o capacitate de 70 de copii, organizați în șapte grupe. Clădirea dispune de dormitoare, săli de joacă, vestiare, grupuri sanitare, spațiu pentru servirea mesei, zonă de primire, cabinet medical, spații verzi și loc de joacă.
Investiția a fost realizată în parteneriat între Primăria Municipiului Dorohoi și Compania Națională de Investiții.