România a învins Finlanda în Liga Națiunilor
12/06/2022 11:16 in STIRI

Naționala României a câștigat la limită meciul disputat sâmbătă seara cu Finlanda, obținând astfel primul succes din noua ediție a Ligii Națiunilor.

Reprezentativa pregătită de Edi Iordănescu s-a impus cu 1-0 în confruntarea disputată pe noul stadion Rapid.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Nicușor Bancu, în minutul 30.

Cu o linia ofensivă nouă, compusă din Sorescu, Pușcaș și Octavian Popescu, ajutată din spate de Olaru și Cicâldău, naționala României a controlat categoric prima repriză.

Cicâldău a lovit bara cu o lovitură de cap, apoi imediat am beneficiat de o lovitură de la 11 metri, pe care însă Pușcaș a executat-o slab, iar portarul nordicilor a parat.

Golul a picat în cele din urmă în minutul 30, când Bancu a finalizat o lovitură de cap o centrare din partea dreaptă a lui Pușcaș.

Repriza secundă a început cu Finlanda în atac, iar Niță a făcut minuni pentru a păstra scorul de pe tabela.

Tricolorii au fost periculoși prin același Pușcaș, care n-a reușit nici de această dată să găsească drumul spre gol.

O victorie extrem de importantă pentru naționala României, dar mai ales pentru Edi Iordănescu, luat în colimator după înfrângerile cu Muntenegru și Bosnia și Herțegovina.

În celălalt meci jucat sâmbătă seara în grupa României din Liga Națiunilor, Muntenegru și Bosnia și Herțegovina au terminat la egalitate, scor 1-1.

După trei etape, clasamentul în grupă arată astfel:

• Bosnia 5p
  • Finlanda 4p
  • Muntenegru 4p
  • România 3p

Următoarea etapă va avea loc marți și propune meciurile România - Muntenegru și Bosnia - Finlanda.

Sursa:spotmedia.ro