Ziua Țării Moților va fi sărbătorită oficial, în fiecare an, pe 10 septembrie, începând din 2026, după promulgarea legii de către autorități.
Legea adoptată de Parlamentul României a fost promulgată de Nicuşor Dan, care a semnat decretul ce instituie oficial această sărbătoare, informează RomâniaTV.
Astfel, după publicarea în Monitorul Oficial, data de 10 septembrie devine Ziua Țării Moților, recunoscând importanța istorică și simbolică a acestei regiuni din Munții Apuseni și a locuitorilor săi.
Potrivit actului normativ, autoritățile publice centrale și locale, instituțiile de cultură din țară și din străinătate, precum și organizațiile aparținând minorităților naționale pot organiza manifestări culturale, sociale, educative și artistice dedicate promovării tradițiilor și patrimoniului cultural al Țării Moților.
„Cu prilejul Zilei Țării Moților, autoritățile publice, autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice de cultură din țară și străinătate, precum și organizațiile aparținând minorităților naționale pot organiza activități culturale, sociale, educative și artistice prin care să fie promovate istoria, tradițiile, obiceiurile și patrimoniul cultural al Țării Moților”, stipulează propunerea legislativă.
Conform proiectului, AGERPRES, Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune, în calitate de servicii publice, pot produce și difuza conținut editorial dedicat evenimentelor organizate cu acest prilej.
Inițiatorii arată, în expunerea de motive, că această sărbătoare reprezintă „un bun prilej de afirmare a valorilor civice și democratice pentru care Avram Iancu a luptat: egalitate în drepturi, justiție, demnitate națională”.
„Inițiativa ar putea stimula implicarea tinerilor în proiecte cu tematică istorică și patriotică, contribuind astfel la formarea unei conștiințe cetățenești active. În demersul nostru de a iniția această propunere legislativă, am adunat peste 1.000 de semnături de susținere a acestui demers, semnături care provin de la cetățenii din Țara Moților și nu numai”, se mai arată în document.